HomeInspiracjeBłędy w klejeniu fototapet – jakie są 3 najczęściej popełniane?

Błędy w klejeniu fototapet – jakie są 3 najczęściej popełniane?

Błędy w klejeniu fototapet – jakie są 3 najczęściej popełniane?

Najczęstsze błędy w klejeniu fototapet, to przede wszystkim niewłaściwe przygotowanie powierzchni czy też wykorzystanie niewłaściwych do tego celu narzędzi. Jak zatem zabrać się do przyklejania fototapety? Sprawdźmy!

3 Najczęstsze błędy popełniane przy klejeniu fototapet

Mówi się, że jeśli ktoś jest specjalistą od wszystkiego, to tak naprawdę nie jest specjalistą od niczego. Trudno bowiem wymagać, aby osoba, która np. nigdy w życiu nie przeprowadzała żadnego remontu, wiedziała, jak przeprowadzić go w sposób odpowiedni. Podobnie rzecz się ma, jeśli chodzi np. o montaż i klejenie fototapet. Zwykle wydaje nam się, że przecież robi się to zupełnie tak samo, jak w przypadku zwykłej tapety. To najczęstszy błąd, jeśli chodzi o podejście do takiego zadania. Zapominamy przede wszystkim o tym, że o ile zwykłą tapetę – jeśli nie posiada ona żadnego wzoru – jesteśmy w stanie w każdej chwili przyciąć do potrzebnych nam rozmiarów, o tyle w przypadku fototapety taka metoda się nie sprawdzi. Jakie są inne, najczęściej popełniane błędy, jeśli mowa o klejeniu fototapety?

Nieprawidłowo zmierzona powierzchnia ściany

Przygodę z fototapetą, musimy zacząć od dokonania odpowiedniego pomiaru ściany, ma której ma zostać ona założona. Bardzo ważne jest tutaj to, aby być w tych pomiarach niezwykle dokładnym. Najczęstszym błędem, jaki popełniany jest przez osoby, które decydują się na zakup fototapety jest podawanie „orientacyjnych” wymiarów ściany. Wówczas zachodzi bardzo duże prawdopodobieństwo, że fototapeta nie będzie pasowała. W przypadku, kiedy mamy do czynienia ze zwykłą tapetą, pozbawioną wzoru, możemy ją w każdym momencie przyciąć do wymaganych wymiarów. Jeśli jednak chodzi o fototapetę – przycinanie jej do wymaganego wymiaru może skutkować dużym uszczerbkiem na ostatecznym jej wyglądzie. Ucięty fragment budynku, drzewa, czy postaci, to tylko niektóre ze skutków związanych z nieprawidłowym zmierzeniem powierzchni, na której ma znajdować się fototapeta. Prawidłowy sposób podawania wymiaru powinno się zaczynać od wartości, jaką jest szerokość, a następnie wysokość danej ściany.

Nieprawidłowe przygotowanie powierzchni ściany

Kolejnym błędem, który popełniany jest przy klejeniu fototapet jest niewłaściwie przygotowana powierzchnia ściany. Zależnie od tego, na jaki jej rodzaj kładziemy fototapetę, tak też powinniśmy ją do tego celu przystosować. Do najczęstszych błędów popełnianych w trakcie przygotowania powierzchni ściany na fototapetę należą m.in.: złe oczyszczenie ściany z kurzu i pyłu oraz brak pokrycia specjalnym gruntem, nie umycie ściany (jeśli kładziemy fototapetę na pomalowaną farbą ścianę) mydłem malarskim, czy niedokładne usunięcie resztek poprzedniej tapety. W pierwszym przypadku, istnieje całkiem spore ryzyko, że fototapeta nie będzie dobrze przylegała do ściany, klej nie będzie dobrze „trzymał” a dodatkowo będą pojawiały się nieestetyczne pęcherzyki powietrza. W przypadku, jeśli nie usuniemy dokładnie poprzedniej tapety, na nowej fototapecie pojawią się brzydkie wybrzuszenia i „grudki”, co z pewnością będzie rzutowało na efekt końcowy położenia fototapety.

Złe zaplanowanie etapów położenia brytów tapety

Każdą fototapetę kładziemy brytami – czyli najogólniej rzecz ujmując, fragmentami. Nie ma bowiem fizycznej możliwości położenia fototapety „w całości”. Niestety, także i w tym przypadku zdarzają się błędy, które potem rzutują na ostateczny efekt. Położenie brytów fototapety od drzwi do okna, to nie jest najlepszy pomysł. Wówczas istnieje spore ryzyko, że obraz będzie nierówno położony, pojawią się źle dopasowane bryty a w efekcie – całość będzie wyglądała nieestetycznie. Zaleca się, aby bryty fototapety kłaść w kierunku od okna do drzwi. Bardzo ważne jest też to, aby do dociśnięcia fototapety nie używać rąk, czy wałków malarskich „z futerkiem”. Najlepszym do tego celu narzędziem jest bowiem gumowy wałek – niezależnie od tego, czy fototapetę kładziemy na klej, czy już z klejem (zależnie od jej rodzaju). Rozciąganie fototapety rękoma czy innymi, nieprzystosowanymi do tego celu narzędziami, może skutkować powstawaniem załamań, pęcherzyków powietrza, czy – w najgorszym wypadku – rozerwania fototapety. Jeśli pojawi nam się nadmiar kleju – np. pomiędzy brzegami brytów, usuwamy go wilgotną gąbką.

Stosując się do powyższych porad, z pewnością będziemy w stanie bez problemów, w odpowiedni sposób położyć wymarzoną fototapetę i cieszyć się oryginalnym wyglądem naszego pomieszczenia.
Wpis napisano dzięki materiałom ze strony https://www.dekowizja.pl, producenta fototapet najwyższej jakości, które z łatwością przykleisz na swoją ścianę. Szeroki wybór sklepu, gwarantuje że każdy znajdzie w nim wymarzoną fototapetę.

Author

tomasz.okonski@xann.pl

https://motulinka.com/kp/akcesoria-i-dekoracje-do-pokoju/koszyczki-organizery-do-pokoju-dziececego/koszyczek-organizer-mis-prostokat/ zobacz https://beesafe.pl/porady/porownywarka-oc-ac-mubi/