HomeInspiracjeŚwiatło w mieszkaniu

Światło w mieszkaniu

Światło w mieszkaniu

Oświetlenie domu bądź mieszkania ma ogromny wpływ na odbiór poszczególnych pomieszczeń oraz ich walory użytkowe. Błędem jest zostawianie oświetlenia na koniec aranżowania swojej prywatnej przestrzeni.

Warto pomyśleć o nim już podczas wstępnego projektowania domu czy układu mieszkania. Oczywiście na tym etapie abażury do lamp nie muszą być jeszcze kupowane. Rozsądnie jednak zaplanować rozłożenie gniazdek i włączników poszczególnych źródeł światła. Co jeszcze wart wiedzieć o oświetleniu domu bądź mieszkania?

Moc oświetlenia

Dobrze dobrane oświetlenie może z nawet średnio ustawnego i niezbyt modnego pomieszczenia uczynić wnętrze robiące bardzo dobre wrażenie. To właśnie od niego zasadniczo zależy bowiem odbiór danego wnętrza. Ten aranżacyjny kij ma jednak dwa końce. Otóż nieumiejętne wykorzystanie oświetlenia będzie bardzo krzywdzące dla atmosfery w pomieszczeniu. Dlatego przed rozpoczęciem planowania układu oświetlenia oraz zakupami poszczególnych jego elementów, najlepiej zebrać przynajmniej podstawowe informacje oraz wskazówki.

Trzy rodzaje oświetlenia

To oświetlenie górne, kierunkowe oraz dekoracyjne. To ostatnie bywa szczególnie niedoceniane, choć na szczęście sporo się w tym temacie zmienia. Polacy coraz poważniej i ambitniej podchodzą do urządzania domowej przestrzeni. Wybierają dodatki i poszerzają swoją aranżacyjną wiedzę. A następnie łączą różne rozwiązania, próbując często niestandardowych pomysłów. Oświetlenie dekoracyjne jeszcze nie tak dawno traktowano po macoszemu, czasami w ogóle nie dostrzegając jego istnienia. Jednak obecnie pojawia się ono w coraz większej liczbie domów. Na szczęście jest też odpowiedzialnie wykorzystywane.

To samo dotyczy zresztą oświetlenia punktowego, znanego również jako kierunkowej. Otóż dawniej uwagę zwracało się przede wszystkim na abażury do lamp. Liczył się ich wygląd, materiał i kolor. Teraz kwestie też są oczywiście istotne, ale równie ważne pozostaje dobranie lampy pod kątem kierunku dawanego przez nią światła. O wiele rozważniej ustawia się również takie elementy oświetlenia, wybierając dla nich dogodne miejsca. Jeżeli chodzi o oświetlenie górne, to z nim akurat polscy aranżujący są dosyć dobrze obeznani, ponieważ towarzyszy im ono od lat. Warto jednak zwracać uwagę na nowoczesne źródła światła, które często z powodzeniem zastępują klasyczne żyrandole.

Modne oświetlenie

Modne oświetlenie to przede wszystkim oświetlenie dopasowane do konkretnego pomieszczenia. Wydobywające z wnętrza jego mocne strony oraz odwracające uwagę od ewentualnych mankamentów. Na szczęście we współczesnym świecie moda stanowi bardziej katalog, z którego każdy może swobodnie wybierać, niż zbiór nakazów i zakazów. Modne jest natomiast to, co jest ciekawe i przyjemne dla oka.

A takie jest właśnie dobrze dobrane oświetlenie. Nie tak łatwo opanować zasady, jakimi się ono rządzi. Jednak w praktyce jest łatwiej niż wielu zakłada. Trzeba po prostu dać sobie czas na zaznajomienie się z kluczowymi wskazówkami, a potem naukę na błędach.

Author

tomasz.okonski@xann.pl

zobacz zobacz https://bestiae.pl/transformacja-przedpokoju/