HomeInspiracjeObowiązki pracodawcy, czyli zaplecze biurowe

Obowiązki pracodawcy, czyli zaplecze biurowe

Obowiązki pracodawcy, czyli zaplecze biurowe

Najważniejszym obowiązkiem pracodawcy jest oczywiście wypłacanie pensji w terminie, który uzgodnił wraz z pracownikiem. Ale to nie wszystko. Okazuje się, że zatrudnionej kadrze musi również zapewnić odpowiednie warunki pracy. Takie, dzięki którym obowiązki będą realizowane w pełnym komforcie. Odpowiednio wyposażone biuro i zaplecze, z którego mogą korzystać pracownicy, to czynniki, które z całą pewnością wpływają na wydajność pracy. Sprawdźmy więc, z czego powinien wywiązać się właściciel firmy.

 

Przechowywanie odzieży wierzchniej

Pracodawca musi zapewnić swoim pracownikom bezpieczne miejsce, w którym bez obaw mogą oni pozostawić swoje kurtki i inne okrycia wierzchnie. Jeśli praca wymaga przebrania się w strój roboczy, to obowiązkiem właściciela firmy jest także zapewnienie szatni, która będzie zapewniać nie tylko przechowywanie ubrań pracownika, ale również możliwość przebierania się przy zachowaniu pełnej intymności.

 

Miejsce do przygotowywania i spożywania posiłków

Weźmy pod uwagę, że przeciętny Polak pracuje przez 5 dni w tygodniu, średnio przez 8 godzin każdego dnia. Nie ma więc możliwości, by w tym czasie nic nie jadł. Pracodawca musi zapewnić kuchnię, w której możliwe stanie się przygotowanie posiłków. Nie ma obowiązku zapewniania całego wyposażenia kuchennego. Dobrym zwyczajem jest natomiast udostępnianie choćby mikrofalówki, która będzie służyć do podgrzewania wcześniej przygotowanych dań. W biurowej kuchni znajduje się też czajnik oraz zastawa – talerze, szklanki, sztućce. Jednym słowem wszystko, co jest niezbędne do spożywania posiłków.

Warto również zaznaczyć, że pracodawca zobowiązany jest do udostępnienia miejsca, w którym pracownik może w pełnym komforcie zjeść. Czasem jest to kącik w kuchni, innym razem specjalna sala. Chodzi o to, by posiłki nie musiałby być spożywane przy biurku czy przy innym stanowisku pracy.

Zaplecze kuchenne jest jednocześnie tym, które powoduje najwięcej sporów. No bo kto ma tam sprzątać, skoro jest to część wspólna? Za taką odpowiada pracodawca, który teoretycznie powinien zatrudnić firmę, dla której zadaniem będzie sprzątanie biur. Warszawa i inne miasta w naszym kraju dysponują szeroką ofertą profesjonalnych serwisów sprzątających. Z drugiej jednak strony nikt inny jak właśnie sami pracownicy przyczyniają się do tworzenia zabrudzeń podczas przygotowywania jedzenia. Dobre wychowanie wymaga, by po sobie sprzątnąć.

 

Pomieszczenia higieniczno-sanitarne

Pracodawca musi zapewnić swoim pracownikom łazienkę. Musi być to w pełni wyposażone pomieszczenie, w którym znajduje się przynajmniej jeden boks z zamkniętą toaletą oraz część z umywalką. Toalety w biurze muszą być zaopatrzone w papier toaletowy oraz mydło. To obowiązek właściciela firmy. Jego zadaniem jest także utrzymanie w takim miejscu czystości. Porządek i zachowanie pełnej higieny w firmowych łazienkach to najczęściej zadanie serwisów, dla których podstawą jest sprzątanie biur. Warszawa i inne polskie metropolie właśnie na taki system współpracy postawiły. Korzystając z serwisów na konkretne zlecenia, minimalizują koszty i zapewniają profesjonalne czyszczenie zgodnie z potrzebami. Jeśli chodzi o sprzątanie toalet, to taka czynność musi być wykonywana codziennie.

 

Author

tomasz.okonski@xann.pl

https://hellheaven.pl/metalowy-stojak-na-reczniki-polaczenie-funkcji-i-estetyki-w-lazience/