HomeInspiracjePrawidłowe oświetlenie lustra w łazience?

Prawidłowe oświetlenie lustra w łazience?

Prawidłowe oświetlenie lustra w łazience?

Nasza twarz musi być dobrze oświetlona, jeśli chcemy widzieć w lustrze wszelkie niedoskonałości. Dla przykładu trudno jest dokładnie się ogolić w sytuacji, gdy oświetlenie lustra łazienkowego jest nieprawidłowe. Jeżeli nie mamy zamiaru irytować się po wyjściu z domu, że nie zauważyliśmy czegoś, stojąc przed lustrem, warto postarać się o jego prawidłowe oświetlenie. Codzienne korzystanie z łazienki będzie w takim wypadku o wiele przyjemniejsze i co ważne łatwiejsze.

Dlaczego odpowiednie oświetlenie lustra jest tak ważne?

Dzięki odpowiedniemu oświetleniu lustra każdą czynność wykonujemy przed nim bez trudu. Co prawda do zwykłego przemieszczania się wystarczy oświetlenie sufitowe, lecz oświetlenie lustra łazienkowego jest konieczne do czynności, takich jak na przykład nałożenie makijażu lub golenie. Dodatkowo odpowiednio oświetlone lustro sprawia, że łazienka jest po prostu piękna.

Na co zwrócić uwagę, dbając o prawidłowe oświetlenie lustra?

Umiejscowienie oświetlenia

Jednym z ważnych aspektów oświetlenia lustra łazienkowego jest jego umiejscowienie. W lustrze powinniśmy się przede wszystkim dobrze widzieć, a co za tym idzie, światło powinno padać na osobę przeglądającą się w nim. Ważne jest zatem równomierne oświetlenie twarzy oraz brak zmiany koloru skóry.

Barwa światła

Aby skóra nie zmieniała swojej barwy w lustrzanym odbiciu ważna jest barwa światła, jakie pada z lamp. Kolor powinien pasować do wnętrza łazienki. Do łazienek w kolorach jasnych (biały, marmur) pasuje barwa neutralna, a barwa ciepła pasuje do ciemnych łazienek. (czarny, drewno, ciemno-szary). Ciepłe światło może jednak nie odwzorowywać prawidłowo wyglądu cery. W związku z tym, jeśli interesują nas parametry techniczne światła, a punktem odniesienia ma być światło słoneczne, warto zdecydować się na żarówki o CRI większym niż 80. (wskaźnik oddawania barw).

Moc oświetlenia lustra łazienkowego

W tradycyjnych żarówkach mieliśmy do czynienia z mocą wyrażaną w jednostce wat. W żarówkach ledowych mamy z kolei do czynienia z lumenami. Jest to jednostka określająca ilość światła emitowanego przez dane źródło. Można dobierając odpowiednie oświetlenie lustra łazienkowego skorzystać z przelicznika lumenów na waty i odwrotnie. Zgodnie z nim żarówce o mocy 1000W odpowiada żarówka ledowa o strumieniu świetlnym 1521 lumenów. Dla przykładu zamiennik żarówki o mocy 40W musi mieć 470 lumenów. Można przyjąć, że minimalną ilością lumenów do lustra łazienkowego jest 800-1000 lumenów.

Montaż lustra łazienkowego

Lustro może być oświetlone zewnętrznymi lampami, które do niego dokupimy i zamontujemy, ale może być również tak, że do naszego lustra łazienkowego oświetlenie jest wbudowane. Dość popularne są kinkiety, które możemy dobrać do indywidualnych preferencji i zapotrzebowania. Coraz częściej ludzie decydują się również na lustra z wbudowanym oświetleniem. Wspomniane wcześniej oświetlenie ledowe wbudowane w lustro łazienkowe ma następujące zalety:

● brak dodatkowych elementów do montażu,
● wysoka estetyka i nowoczesność,

Podsumowanie na temat oświetlenia lustra łazienkowego

Dobór oświetlenia do łazienkowego lustra i samego lustra to bardzo indywidualna kwestia. Dobrze pamiętać, że zawsze mamy możliwość zamówienia na wymiar według indywidualnych preferencji.

Author

tomasz.okonski@xann.pl

https://atmlive.pl/klasyka-spotyka-nowoczesnosc-meble-loftowe-do-salonu-i-inne-przemyslowe-inspiracje/ https://emtec-group.com.pl/ogrzewacz-tarasowy-twoj-sprzymierzeniec-w-chlodne-dni/ live url