HomeInspiracjeBudujemy dom!

Budujemy dom!

Budujemy dom!

Budowa domu to wielkie przedsięwzięcie i jedno z największych wyzwań, jakie czekają nas w ciągu całego życia. Wybierając projekt budynku, który ma stać się wymarzoną i idealną ostoją, musimy zwrócić uwagę na multum czynników, które będę wpływać na komfort naszego życia. Jednym z nich są okna – pozornie prosty element, który w praktyce okazuje się mieć wielki pływ na naszą codzienność.

Rozkład przestrzenny

Rozmieszczenie okien ma wielki wpływ na atmosferę panującą w pomieszczeniu, a co za tym idzie – na samopoczucie domowników. Domy, których okna wyeksponowane są przede wszystkim na południe, charakteryzuje największe nasłonecznienie i wysoki stopień nagrzewania, co znacznie obniża nasze rachunki za ogrzewanie w czasie zimy. Okna skierowane na północ sprawdzą się najlepiej w pomieszczeniu, które nie wymaga dużego nasłonecznienia, na przykład w gabinecie.

Okna panoramiczne

Najświeższym trendem w nowoczesnym budownictwie są duże przeszklenia części pomieszczeń. Okna panoramiczne nierzadko sięgają od podłogi aż po sam sufit, dostarczając do wnętrza maksimum światła. Modne rozwiązanie sprawdzi się najlepiej w domach położonych nieco na uboczu, pośród bujnej zieleni. Największym walorem tego typu przeszkleń jest piękny, elegancki efekt wizualny, który pozwala nam nieustannie napawać oczy roślinnością. Niestety, instalując wielkoformatowe okna trzeba mieć przed oczami perspektywę dość uporczywego i częstego mycia dużej, szklanej powierzchni.

Materiał

Końcowym etapem wyboru okien jest sprecyzowanie materiału, z którego mają być wykonane ramy. Jeśli zastanawiasz się, co sprawdzi się lepiej, okna drewniane czy plastikowe, najlepiej zapoznać się z dokładną specyfikacją każdego z materiałów. Jeśli szukasz tańszej opcji, która nie wymaga konserwacji, zdecydowanie bardziej przypadnie Ci do gustu wersja z tworzywa sztucznego. Miłośnicy modnych aranżacji, którzy stawiają przede wszystkim na walory estetyczne, powinni bliżej przyjrzeć się modelom z drewna.

Author

tomasz.okonski@xann.pl

zobacz live url https://e-szczawnica.org/nowoczesnosc-w-przedpokoju-inspiracje-i-aranzacje-dla-milosnikow-stylu-loft/