HomeInspiracjeJAK NIEDROGO URZĄDZIĆ KUCHNIĘ?

JAK NIEDROGO URZĄDZIĆ KUCHNIĘ?

JAK NIEDROGO URZĄDZIĆ KUCHNIĘ?

Chcąc urządzić kuchenne wnętrze należy liczyć się z tym, że aranżacja będzie przebiegać inaczej w zależności od tego jakim dysponujemy budżetem oraz jak dużą posiadamy kuchnię. Nie ma co ukrywać, osoby posiadające mniejszą przestań mają nieco trudniej, bo jeśli wyposażą kuchnię w tradycyjne elementy ozdobne, może się okazać, że w kuchni zostało niewiele wolnego miejsca, a to może skutecznie utrudniać gotowanie, szczególnie jeśli mamy gości i musimy przygotować większą ilość potraw. To oczywiście nie oznacza, że osoby z niewielką kuchnią nie mogą urządzić ich w piękny sposób, nie zajmując przy tym zbyt dużo miejsca i co ważne – za niewielką kwotę lub nawet za darmo. Od czego zacząć?

 

PRAKTYCZNE OZDOBY

 

Najlepiej zacząć od spojrzenia do swoich szafek i szuflad. Przechowujemy tam sprzęt kuchenny, który ma zastosowanie praktyczne, jednak wielu producentów dba także o to, by był on ładny i estetyczne, a niektóre sprzęty kuchenne mogą posiadać zaskakująco piękne zdobienia. To właśnie takie sprzęty mogą posłużyć nam w celu wzbogacenia wystroju wnętrza kuchennego. Wystarczy, że pozbędziemy się z kuchni niepotrzebnych elementów, aby zrobić w niej wolne miejsce, a następnie wypełnić je ładnym sprzętem kuchennym. Można zacząć od garnków i w tym miejscu mamy bardzo duży wybór modeli i rodzajów. Jeżeli cenimy sobie elegancję i jasne barwy, dobrym wyborem będą garnki wykonane ze stali nierdzewnej. Są one jasne, zwykle srebrne i doskonale pasują do kuchni indukcyjnej, choć równie dobrze mogą być wykorzystywane na tradycyjnej kuchni gazowej. Jeśli jednak wolimy ciepłe barwy, znacznie lepiej sprawdzą się garnki emaliowane, tworzone na wzór tych, których dawniej używały nasze babcie. Dzisiejsza emalia jest jednak lepszej jakości, dzięki czemu nie ulega uszkodzeniom tak łatwo jak dawniej, kiedy mogła pękać poprzez wkładanie jednego garnka do drugiego. Emalia pokrywa naczynie nie tylko wewnątrz, ale także z zewnątrz, co pozwala producentowi pokryć garnki różnorodnymi wzorami, grafikami czy napisami. Jeśli chcemy, możemy wyeksponować garnki właśnie według grafik, ustawiając obok siebie kilka egzemplarzy, których wzornictwo nawiązuje na przykład do natury.

Dobrze urządzona kuchnia powinna być nie tylko ładna, ale także w pełni praktyczna, dlatego powinna być wyposażona w sprzęt którego używamy najczęściej. Przykładem takiego sprzętu są noże, które możemy wybierać pojedynczo i tworzyć z nich zestawy, lub zdecydować się na wybór już gotowego zestawu. Dobrym pomysłem jest wybór zestawu już ze stojakiem, który swoim wyglądem przypomina drewniany bloczek w który wkładamy noże. Wystają z niego tylko rękojeści, więc takie przechowywanie noży jest bezpieczne, a także pozwala je dobrze wyeksponować.

Stojaki również wykonywane są w taki sposób by wyglądały pięknie, więc również mogą stać się elementem ozdobnym. Dobrym połączeniem jest wybór stojaka, który swoim kolorem będzie nawiązywał do kolorów rękojeści noży. Poza garnkami i nożami warto stawiać także na akcesoria kuchenne, takie jak chlebaki, których wygląd może się bardzo od siebie różnić. Zamiast wybierać plastikowy chlebak, postawmy na naturę i zdecydujmy się na wykonany z drewna. Taki sprzęt nie tylko pięknie wygląda, ale także pozwala pieczywu oddychać, nie wysuszając go zbyt szybko. Plastikowe chlebaki mogą nie dopuszczać do prawidłowej cyrkulacji powietrza, przez co pieczywo może zacząć pleśnieć, nie wspominając o tym, że plastik nigdy nie będzie wyglądał tak dobrze jak drewno. Dobrą alternatywą są także chlebaki stalowe, które występują w wielu kolorach i wzorach, a jeśli wybierzemy chlebak srebrny, wówczas stworzy on dobry komplet z garnkami wykonanymi ze stali nierdzewnej i nożami. Oczywiście chlebaki nie są jedynymi akcesoriami wartymi uwagi, ponieważ wzbogacić wnętrze możemy także za pomocą ozdobnych kubków, filiżanek, czy pojemników do przechowywania suchej żywności lub przypraw.

 

ESTETYKA I PRZESTRZEŃ

 

Wykorzystując sprzęt kuchenny w celu wzbogacenia wnętrza kuchennego nie tylko sprawimy, że kuchnia będzie ładna, ale także zaoszczędzimy sporo wolnego miejsca, które nie zostanie zajęte przez tradycyjne elementy ozdobne. Mając tak wyeksponowane garnki, noże czy różnego rodzaju akcesoria, będziemy je mieli zawsze pod ręką i nie będziemy musieli szukać ich w szafkach czy szufladach. Jeżeli będziemy chcieli zmienić wystrój, zawsze możemy zmienić układ sprzętu kuchennego,. Takie rozwiązanie jest szybkie, łatwe i przede wszystkim skuteczne. Bardzo ważne jest także to, że wykorzystując sprzęt który posiadamy, udekorujemy kuchnię bardzo niskim kosztem, lub nawet za darmo.

 

 

 

Author

tomasz.okonski@xann.pl

https://e-szczawnica.org/ogrzewacz-gazowy-na-taras-cieplo-gdziekolwiek-jestes/ https://hankasa.com.pl/waska-konsola-w-przedpokoju-jak-polaczyc-funkcjonalnosc-z-estetyka/ https://motohigh.pl/2024/05/22/zakup-ubezpieczenia-samochodu-najczestsze-bledy/