HomeInspiracjeJak powstały wyjątkowe budynki użytku publicznego, na które każdy zwraca dziś uwagę?

Jak powstały wyjątkowe budynki użytku publicznego, na które każdy zwraca dziś uwagę?

Jak powstały wyjątkowe budynki użytku publicznego, na które każdy zwraca dziś uwagę?

 

W wielu rozwiniętych miastach, stolicach województw, a nawet już w mniejszych miejscowościach w Polsce, pojawiają się takie budynki, które swoim niebanalnymi walorami wizualnymi potrafią zaintrygować niejednego przechodnia.

Dotyczy to nie tylko wysokich biurowców, domów kultury, galerii handlowych, bibliotek, ale również bloków i domów mieszkalnych. Łączy je jedno: nowoczesność, oryginalność i funkcjonalność. Jak powstają budynki, które na dłuższy czas pozostają w ludzkiej pamięci i wspomnieniach, a nierzadko stają się również wizytówką poszczególnych miast?

Klucz do sukcesu – architekt i biuro projektowe

Za każdą perełką architektoniczną stoi człowiek – projektant. To głównie od niego zależy to, jak będzie wyglądał budynek oraz rozwijał się postęp prac. Komunikacja ze specjalistami od aranżacji wnętrz powinna opierać się na wzajemnym zaangażowaniu i zrozumieniu. O co pytać i czego oczekiwać od architekta, żeby nie być zaskoczonym w trakcie trwania budowy lub po jej zakończeniu? Liczą się przede wszystkim kwestie związane z :
– prawno – formalnymi normami budowlanymi;
– naszymi oczekiwaniami;
– kosztami;
– wyglądem budynki i układem pomieszczeń;
– nowymi technologiami, optymalną funkcjonalnością.
Spełnienie podstawowych warunków, zarówno tych, stawianych przez inwestora, jak i tych, zgodnych z prawem budowlanym i gospodarczym, to gwarancja udanej współpracy, zakończonej wystawieniem oryginalnego budynku, który stanie się wizytówką poszczególnych miast. Wykonanie niebanalnego projektu i jego realizacja to trudna praca, ale możliwa tam, gdzie nie brak architektów z głowami pełnymi innowacyjnych pomysłów, gotowych na zaskoczenie lokalnych społeczności.

Miasta, które słyną z architektonicznych perełek, znanych w całej Polsce

W niektórych regionach Polski, prawdziwą sławę i uznanie zyskał właśnie architekt. Warszawa, Kraków, Opole, Przemyśl – to tam, znajdują się najbardziej nowoczesne architektoniczne cuda, wybudowane w ciągu ostatnich lat. Nie są to kościoły czy budynki przedsiębiorstw, ale muzea, osiedla mieszkalne czy hotele. Nie zawsze są to dzieła, tworzone od fundamentów, ale udane rekonstrukcje tego, co istniało nawet kilkadziesiąt lat. W końcu tam, gdzie znajdzie się doświadczony i świadomy architekt, nie ma szans na niepowodzenie.
Na całym świecie można zaobserwować budynki, które zachwycają zarówno wyglądem zewnętrznym: bryłą, kształtem, elewacją, jak i funkcjonalnością, dostosowaną do ich użytkowników czy mieszkańców. Nie jest to dzieło przypadku, ale wynik mozolnej pracy najbardziej doświadczonych designerów, którzy nie boją się wyzwań i wprowadzania nowych trendów budowlanych oraz ponoszenia pełnej odpowiedzialności za proponowane rozwiązania, nierzadko odważne lub niekonwencjonalne.

Author

tomasz.okonski@xann.pl