HomeInspiracjeJak zaaranżować balkon na wiosnę?

Jak zaaranżować balkon na wiosnę?

Jak zaaranżować balkon na wiosnę?

 Nie każdy ma warunki i okazję, aby cieszyć się komfortem własnego podwórka, dużego ogrodu czy przestrzennego trawnika. Na szczęście pełną uroku oazę można stworzyć również na balkonie. Ograniczeniem nie musi być wcale ani niewielki budżet, ani raczej skromny metraż. Wszystko to kwestia odpowiednio dobranych mebli, dopasowanych dodatków oraz sprytnych rozwiązań pozwalających zaoszczędzić miejsce i zagospodarować każdy kąt. Przygotowania warto rozpocząć wraz z pierwszymi cieplejszymi dniami, aby wszystko było gotowe na relaks w promieniach słońca.

1. Zacząć od podstaw…

2. Meble na balkon

3. Dekoracje i rośliny balkonowe

Warto pamiętać o tym, że balkon – zarówno mały, jak i ten większy – stanowi bezpośrednie przedłużenie mieszkania. Coraz częściej pełni funkcję małego ogrodu i zachęca do spędzania w nim czasu. Dobrze mieć wygodny fotel na balkon, który umili nawet wielogodzinny relaks. Z kolei donice ogrodowe wyeksponują rośliny, zamieniając każdy taras w zieloną oazę.

Zacząć od podstaw…

Nie zawsze całkowity remont balkonu jest konieczny, warto jednak wiosenną porą zweryfikować stan płytek, balustrady i ścian. O wymianę podłogi dobrze pokusić się w szczególności, gdy na dotychczasowej widoczne są pęknięcia lub innego typu uszkodzenia. Coraz chętniej wykorzystywanym materiałem są deski drewniane lub kompozytowe. Ciekawie prezentuje się także sztuczna trawa, która wprowadza dodatkową przytulność i pozwala uzyskać efekt bliskości natury. Balustradę także można wymienić lub po prostu odnowić. Nie jest to skomplikowane zadanie: wystarczy usunąć starą farbę papierem ściernym, a następnie pomalować warstwą gruntującą i nowym kolorem.

Meble na balkon

Bardzo ważnym etapem aranżacji balkonu jest wybór mebli. W przypadku większych tarasów z reguły to zadanie nie nastręcza trudności, gdyż pole manewru jest bardzo szerokie, a jedyny ewentualny hamulec stanowi budżet. Wybierać można spośród designerskich foteli-kokonów lub maksymalnie komfortowych leżaków. Bardzo modne są także siedziska przypominające salonowe kanapy. Na małej przestrzeni jest nieco trudniej – na szczęście produkty dostępne na rynku to wiele pomysłowych trików. Duże, obszerne fotele balkonowe można zastąpić mniejszymi, składanymi, a stolik – pomysłowymi blatami montowanymi tuż przy balustradzie. Świetnie sprawdzają się meble wielofunkcyjne, na przykład skrzynie, które są i siedziskiem, i miejscem do przechowywania różnych przedmiotów.

 

Dekoracje i rośliny balkonowe

Jeśli balkon ma być przytulnym miejscem relaksu, ważne są również dekoracje. Oprócz roślinności, ozdobnych skrzynek i donic warto zainteresować się także oświetleniem, kolorowymi poduchami czy łańcuchami z cotton ballami. W tym przypadku – szczególnie w odniesieniu do niewielkich balkonów – sprawdza się jednak zasada: less is more. Przepych i nadmiar przedmiotów spotęguje tylko wrażenie ciasnoty i utrudni poruszanie się. Dobrze jest więc równoważyć efekt i ograniczyć się tylko do tego, co faktycznie potrzebne lub dodające uroku.

W przypadku roślin warto skupić się na kilku gatunkach usytuowanych w większych skupiskach. W podobnej odsłonie świetnie sprawdza się chociażby lawenda albo kępy ziół. Znakomicie prezentują się donice dopasowane kolorystyczne: utrzymane w podobnej tonacji lub zestawione ze sobą na zasadzie kontrastu. Jeśli miejsce na to pozwala, można usytuować na balkonie półkę, na której można ustawić różne rośliny kaskadowo, w taki sposób, aby tworzyły ciekawą kompozycję, skutecznie odgradzającą miejsce wypoczynku od świata.

 

 

Author

tomasz.okonski@xann.pl

https://hellheaven.pl/metalowy-stojak-na-reczniki-polaczenie-funkcji-i-estetyki-w-lazience/