HomeInspiracjeKonstruktywistyczne cudeńka, czyli projekty wybitne

Konstruktywistyczne cudeńka, czyli projekty wybitne

Konstruktywistyczne cudeńka, czyli projekty wybitne

Wybitne idee prowadzą do tworzenia wyjątkowych projektów, które z kolei przekształca się w  niepowtarzalne realizacje. Te czynione na wielką skalę jak architektura. Także te urzeczywistniające się w przedmiotach codziennego użytku. Zresztą oba wymiary doskonale łączą się ze sobą, tworząc przestrzeń naszego życia. Budynki i wypełniające je rzeczy to przecież rama naszej codziennej egzystencji. Tak właśnie ich przeznaczenie pojmowali konstruktywiści, którzy rozpoczęli tworzenie wybitnych projektów od idei funkcjonalności i podporządkowania formy treści ludzkiego życia.

Twórczość z rozmachem i z rozmysłem

Konstruktywistyczne budynki, na przykład te wznoszone w ramach szkoły Bauhausu, zadziwiają do dzisiaj swoją prostotą i zarazem pomysłowością. Nowatorskim wykorzystaniem szkła i betonu – przełomowym dla całej architektury dwudziestowiecznej.

Konstruktywistyczne piękno, bazujące na bryle i odsłonięciu samego szkieletu rzeczy, inspiruje twórców XXI wieku. Nie tylko w zakresie architektury, ale także projektowania przedmiotów codziennego użytku. Konstruktywizm bowiem oznacza działanie z rozmachem, na wielką skalę. Nie tylko jeśli chodzi o rozmiar samego budynku czy przedmiotu, ale o zasięg oddziaływania tego typu sztuki. Miała ona zmienić na lepsze życie wielu ludzi. Była projektem uniwersalnym. Z rozmysłem traktującym elementarne potrzeby człowieka, jak komfort mieszkania, świetne warunki do pracy i do odpoczynku, sprzyjanie życiu rodzinnemu.

Meble konstruktywistyczne

Inspirację konstruktywizmem widać chociażby w dzisiejszym wzornictwie i w tendencjach do redukownia ozdobności na rzecz czystej formy. Nowoczesne meble biurowe, designerskie meble tapicerowane, awangardowe meble ogrodowe z aluminium, minimalistyczne komplety kuchenne – wszystkie te realizacje potwierdzają nieustający zachwyt nad konstruktywistycznymi ideami. W dodatku spełnia się wizja twórców konstruktywizmu o powszechnej dostępności takich rzeczy.

Forma jest we wszystkim

Dzisiejsze aranżacje wnętrzarskie czy ogrodowe, które określamy jako awangardowe czy nowoczesne, tak naprawdę zakorzenione są w bogatej historii sztuki XX wieku. Stanowią kontynuację myślenia, które pojawiało się w projektach powstających wiek temu. Ich istotę stanowi piękna forma, zredukowana do nieskazitelnej figury geometrycznej, do bryły, której szlachetności nic nie burzy.

Author

tomasz.okonski@xann.pl

https://absenting.com.pl/ogrzewacz-tarasowy-twoja-oaza-ciepla-w-chlodne-dni/ Stolik pomocniczy do kanapy loft https://beesafe.pl/porady/gdzie-jest-numer-karty-pojazdu/