HomeInspiracjeJak się męczą oczy w pracy – nie tylko oświetlenie

Jak się męczą oczy w pracy – nie tylko oświetlenie

Jak się męczą oczy w pracy – nie tylko oświetlenie

Czy ty również doświadczasz uczucia zmęczonych oczu, kiedy wracasz po pracy do domu? Czy masz wrażenie że pod powiekami jest piasek? Jeśli tak, to znak że trzeba coś zmienić. Bardzo często obwiniamy winą za zmęczone oczy złe oświetlenie w biurze lub monitor. I owszem – najczęściej przestarzały monitor jest sprawcą bolących oczu. Ale nie tylko on musi za to odpowiadać. Jest wiele innych czynników, które taki stan mogą powodować. Warto je poznać i nauczyć się tego, jak należy je w przyszłości eliminować.

Zbyt suche powietrze w pomieszczeniach biurowych

W coraz większej liczbie biur instalowana jest klimatyzacja. Latem pozwala ona na pracę w komfortowych warunkach chłodu, ale ma jedną poważną wadę. Klimatyzacja wysusza powietrze, przez co mogą cierpieć nasze oczy. Brak nawilżania spojówek powoduje uczucie bólu i zmęczenia. Jak sobie z tym radzić? Jedna z możliwości to wyposażenie biura w większe ilości zielonych kwiatów doniczkowych. Pamiętać przy tym trzeba o ich regularnym podlewaniu. Odparowująca z ziemi wilgoć, dodatkowo nawilża powietrze poprawiając warunki pracy. Można również stosować bezpieczne krople nawilżające, których głównym składnikiem jest sól fizjologiczna.

 

Innym powodem zmęczonych oczu może być mocne światło słoneczne, odbijające się od ścian

Dodatkowo, jeśli ściany są jasne, to w pomieszczeniu może być po prostu zbyt jaskrawo. W otoczeniu swojego miejsca pracy dobrze mieć jakiś jeden ciemny mebel, na który można skierować wzrok i pozwolić oczom na odpoczynek. Między innymi takie meble znajdują się w ofercie firmy MDD, produkującej szafy, szafki i regały do biur. Jeśli do tej pory sądziłeś, że połączenie kolorów ciemnych z jasnymi spowodowane jest modą, teraz już wiesz że to celowy zabieg. Ciemne kolory na frontach mebli MDD stanowią oazę dla naszych oczu, dając im chwilę na odpoczynek i regenerację.

Również zbyt wysoko lub nisko umieszczony monitor może powodować zmęczenie oczu. Wynika ono z bardzo częstego zadzierania lub opuszczania głowy. Dodatkowo, takie warunki pracy mogą również prowadzić do tego, że będzie nas bolała szyja. Jest to ból bardzo uporczywy i trudny do zwalczenia, dlatego dobrze dopasowane krzesło z regulacją wysokości oraz montaż monitora na regulowanym wysięgniku pozwala takich sytuacji na stałe uniknąć.

 

Author

tomasz.okonski@xann.pl

https://hellheaven.pl/metalowy-stojak-na-reczniki-polaczenie-funkcji-i-estetyki-w-lazience/