Podłoga z płytek ceramicznych – wnętrza w różnych stylach
Bogactwo rodzajów, wzorów i kolorów płytek ceramicznych na podłogę gwarantuje nieograniczone możliwości w aranżacji wnętrz. Płytki ceramiczne jeszcze do niedawna były kojarzone jako materiał wykończeniowy łazienek i kuchni, ale nowoczesne wzornictwo zachęca do wykorzystywania ich także w innych pomieszczeniach – również w salonie, który jako miejsce relaksu powinien charakteryzować się przyjazną estetyką.
Zalety podłogowych płytek ceramicznych
Na korzyść płytek ceramicznych przemawia łatwy i stosunkowo szybki montaż. Ceny płytek są zróżnicowane i naturalnie modele o bardziej ozdobnym i wyrafinowanym charakterze są zdecydowanie droższe, ale wiele rodzajów płytek zapewnia obniżenie kosztów podłogi w porównaniu z klasyczną podłogą drewnianą. Na płytki ceramiczne warto się zdecydować ze względów praktycznych – ich czyszczenie i pielęgnacja nie sprawiają żadnych trudności. Brud schodzi z nich bez problemu i to przy pomocy wody oraz delikatnych środków czyszczących. Ceramiczna podłoga sprzyja ciekawym efektom aranżacyjnym, ponieważ można ją układać jako jednolitą strukturę w jednym kolorze, ale można też zdecydować się na różne odcienie, a nawet kontrastujące ze sobą barwy i oryginalne wzory.
Klasy płytek – jaką wybrać?
Do najważniejszych cech płytek ceramicznych należy stopień ścieralności. Nie wszystkie płytki mogą być stosowane jako materiał podłogowy i w zależności od klasy należy je odpowiednio dostosowywać do wymogów pomieszczeń. Dostępne są płytki w 6 klasach ścieralności:
klasa 0 – określa płytki, które są przeznaczone wyłącznie do stosowania na ścianach;
- klasa 1 – płytki można układać na podłodze, ale wyłącznie w miejscach, w których chodzi się boso lub w obuwiu o miękkiej podeszwie, np. w pantoflach;
- klasa 2 – sprawdzają się w pomieszczeniach, gdzie chodzi się w obuwiu o miękkiej i twardej podeszwie, m.in. salonie;
- klasa 3 – idealne do miejsc, gdzie natężenie ruchu jest większe i podłoże jest narażone na kontakt z twardą podeszwą, czyli w holu, korytarzu, kuchni, a także na balkonie lub tarasie;
- klasa 4 – płytki tej klasy znoszą dość intensywne natężenie ruchu, dlatego mogą być wykorzystywane nawet w sklepach;
- klasa 5 – oznacza ceramikę odporną na bardzo wysokie natężenie ruchu, sprawdza się w budynkach użyteczności publicznej i wszelkich innych miejscach narażonych na brud i działanie różnorodnych materiałów ścierających.
Wnętrza o charakterze klasycznym
W klasyczne aranżacje wnętrz idealnie wkomponowują się płytki ceramiczne w stonowanych i naturalnych barwach odzwierciedlających naturalny kamień lub drewno. Świetnie współgrają z brązami, beżami, bielą i czernią, ale także z intensywnymi kolorami. Jest to jeden z aktualnych trendów panujących w wykańczaniu wnętrz, o czym można się przekonać, przeglądając asortyment http://www.domlazienkaplytki.pl/ . Płytki imitujące drewno potrafią naprawdę wiernie naśladować jego wzór i kolorystykę.
Rustykalny klimat pomieszczeń
Nierówna powierzchnia płytek, najlepiej przetarta lub pokryta dekorem kwiatowym, doskonale komponuje się ze starymi meblami i koronkowym obrusem. Należy wybierać płytki o matowym wykończeniu.
Aranżacje minimalistyczne
Styl minimalistyczny wymaga zastosowania gładkich płytek podłogowych i to najlepiej w dużych rozmiarach. Mogą być matowe lub błyszczące, ale absolutnie bez żadnych wzorów. Im prościej, tym lepiej.