HomeInspiracjeJak dobrać poduszki dekoracyjne?

Jak dobrać poduszki dekoracyjne?

Jak dobrać poduszki dekoracyjne?

Poduszki dekoracyjne to jeden ze stałych elementów ozdoby naszych wnętrz. Można spotkać je w salonie, w sypialni, a nawet w kuchni. Ta uniwersalna ozdoba może nadać zupełnie nowy wygląd pomieszczeniom, jednak trzeba wiedzieć jak je skutecznie dopasować.

Właściwy rozmiar, kształt, materiał – to tylko niektóre niewiadome, które pojawiają się kiedy szukamy poduszek dekoracyjnych do domu. Do tego trzeba zadać sobie pytanie o ich rozmieszczenie i układ, aby nie zagracić przestrzeni, ale też podkreślić ich obecność. Podpowiadamy, jak efektownie dobrać poduszki ozdobne do twojego domu.

Rozmiar poduszki dekoracyjnej

Aby podkreślić dekorację sofy w salonie, poduszki powinny mieć dobrze dopasowany do otoczenia rozmiar. W tym przypadku głównym wyznacznikiem jest wielkość kanapy, gdyż to właśnie tam lądują przeważnie poduszki dekoracyjne. W przypadku standardowych rozmiarów mebli w salonie, najlepiej sprawdzą się poduszki w rozmiarze 45×45 cm lub 50×50 cm. Mniejsze modele mogłyby pozostać niezauważalne przy obszernych obrzeżach i zagłówkach. Jeśli zależy nam na mniejszej poduszki, która np. służy nam do oparcia głowy lub nóg, może ona stanowić uzupełnienie przy większych koleżankach. Ten standardowy rozmiar świetnie sprawdza się też w fotelach z wysokim zagłówkiem. W mniejszych modelach lepiej będą prezentować się poduszki w rozmiarze 40×40 cm. Dla posiadaczy naprawdę dużych sof, np. obszernych kanap narożnych, lepszym rozwiązaniem mogą być poduszki w rozmiarze 60×60 cm lub nawet 70×70 cm. W ten sposób możemy uzyskać naprawdę przytulne wnętrze.

Kształt poduszki ozdobnej

Klasyka to poduszka kwadratowa, która nie wpływa wizualnie na mebel. Ten kształt to bardzo bezpieczny wybór, który sprawdzi się w każdym pomieszczeniu. Jeśli jednak pragniemy nieco więcej ekstrawagancji, możemy pokusić się o prostokątną poduszkę, okrągłą lub wałek. Gdzie najlepiej będą prezentować się takie niecodzienne kształty?

  • prostokątne poduszki są przede wszystkim funkcjonalne, ponieważ bardzo dobrze wspierają dolną część kręgosłupa ale też szyję. Jeśli kierujemy się wyłącznie aspektem wizualnym, prostokątny kształt sprawdzi się przede wszystkim na długich sofach i obszernych fotelach z wysokimi podłokietnikami.
  • wałki to od lat sposób na wygodną poduszkę pod kark lub nogi. Świetnie komponują się przy zagłówkach szerokich łóżek w klasycznym stylu, ale też na skórzanych kanapach. Ma to swoje praktyczne uzasadnienie, ponieważ wałek nie ześlizguje się ze skórzanej powierzchni tak łatwo jak pozostałe kształty.
  • okrągłe poduszki możemy obserwować głównie na kuchennych taboretach, ale też jako osobne meble, oczywiście jeśli są wystarczająco duże. To dobra alternatywa dla małych salonów, gdzie czasami brakuje miejsca do siedzenia.

Wreszcie nie zapominajmy o zupełnie abstrakcyjnych kształtach jak cukierek, węzeł czy koło. W ten sposób z pewnością zwrócimy uwagę gości. Warto jednak pamiętać, że tego typu eksperymenty zdadzą egzamin jedynie, kiedy ogólny wystrój będzie równie niecodzienny.

Materiał poduszki dekoracyjnej

Wybierając poduszki dekoracyjne mamy do wyboru całą paletę materiałów, z jakich uszyto poszewki do poduszek. Oprócz tego, że niektóre tworzywa są milsze w dotyku od innych, każdy materiał ma swoje wady i zalety. Na co więc zwrócić uwagę?

  • Bawełna – jest naturalna, miękka i oddychająca, jednak może skurczyć się podczas prania w wysokiej temperaturze. Łatwo się też gniecie, wobec czego wymaga częstego prasowania;
  • Poliester – ten materiał jest z kolei odporny na zagniecenia, cechuje go też wytrzymałość, łatwe czyszczenie oraz niewielki koszt. Po stronie wad należy zapisać sztuczne pochodzenie poliestru, który dodatkowo elektryzuje się, nie oddycha. Nie jest to rozwiązanie przyjazne środowisku;
  • Len – przyjemny w dotyku materiał naturalnego pochodzenia, z charakterystyczną fakturą, która jednym bardzo się podoba, natomiast inni uznają ją za wadę. Po stronie wad można wskazać wysoką cenę oraz łatwe gniecenie;
  • Jedwab – ceniony za efektowne załamywanie światła na swojej powierzchni, jest też wyjątkowo gładki, choć nie śliski. Jest też jednak elektrostatyczny, a więc przyciąga m.in. kurz. Jeśli szukamy jedwabiu dobrej jakości, trzeba przygotować się na niemały wydatek.

Ile poduszek dekoracyjnych umieścić w salonie?

To odwieczne pytanie, które zadajemy sobie dekorując salon poduszkami. Wszystko zależy oczywiście od wielkości sofy. Na mniejszych meblach w zupełności wystarczą dwie poduszki, ale na dużych narożnikach dobrze będzie prezentować się nawet pięć poduszek. W przypadku foteli raczej nie kładziemy więcej niż jednej poduszki, ponieważ siedzenie będzie niewygodne, a meble będzie sprawiał wrażenie zagraconego.

Jak ułożyć poduszki dekoracyjne w salonie?

Jest kilka sprawdzonych metod układania poduszek dekoracyjnych w salonie. Najpopularniejszy sposób to układ parzysty i symetryczny. Bardzo dobrze prezentują się dwie poduszki w dwóch wzorach po jednej stronie sofy i analogiczny układ po drugiej. Nieparzyście i symetrycznie będzie wtedy, kiedy umieścimy dwie poduszki (zazwyczaj takie same) po bokach oraz inną w centrum sofy. Wbrew pozorom takie rozwiązanie sprawdza się na małych kanapach. Jeśli natomiast nie brakuje nam ciekawych wizji, możemy zdecydować się na układ asymetryczny i nieparzysty.

Author

tomasz.okonski@xann.pl

https://atmlive.pl/niezapomniane-chwile-na-tarasie-odkryj-tajemnice-ogrzewania-gazowego/ https://greenrepublic.pl/metal-w-twoim-wnetrzu-od-kwietnikow-po-stojaki-na-reczniki/ https://buzzhouse.pl/nowoczesnosc-z-nuta-retrospekcji-meble-loftowe-jako-kwintesencja-stylu/