HomeInspiracjeCo posiać na balkonie?

Co posiać na balkonie?

Co posiać na balkonie?

Warto zadbać o piękny, ukwiecony balkon bez względu na to, czy mieszkamy w domu jednorodzinnym czy w bloku. Kwiaty na balkon mogą efektownie lub bardzo delikatnie przełamać monotonię budynku. Sprawią też, że wypoczynek będzie po prostu przyjemniejszy. Nie bez znaczenia są zachęty ekologów do tego, by siać kwitnące rośliny na balkon jako ratunek dla pszczół i motyli. Jeśli dorzucić do tego delikatny zapach, uprzyjemniający letnie i jesienne wieczory, komplet zalet jest już gotowy. W kwestii dekoracji również mamy wiele możliwości. Kwiaty balkonowe najefektowniej prezentują się specjalnych donicach lub pojemnikach zawieszonych na barierce, widocznych również na zewnątrz budynku. Ciekawym pomysłem są także stojaki, doniczki i skrzynki ustawiane na podłodze lub na parapecie w obrębie balkonu.

1. Jakie kwiaty na balkon południowy?

2. Jakie Kwiaty na balkon północny?

3. Jakie kwiaty na balkon zachodni?

4. Jakie kwiaty na balkon wschodni?

Niektóre balkony położone są w mocno wyeksponowanych na promienie słoneczne miejscach, inne zaś zlokalizowane są w cieniu. Powinniśmy to uwzględnić, dobierając rodzaj kwiatów. Możliwości są bardzo szerokie – z przykładowymi gatunkami kwiatów zapoznać się można na: https://www.castorama.pl/produkty/ogrod/rosliny-i-materialy-siewne/rosliny-zewnetrzne/balkonowe.html.

Jakie kwiaty na balkon południowy?

Południowe balkony są mocno nasłonecznione i ciepłe, należy więc wybierać z myślą o nich kwiaty na balkon lubiące takie właśnie warunki. Gatunki, które sprawdzą się najlepiej to klasyczne kwiaty balkonowe, czyli pelargonie, petunie, surfinie, Warto wykorzystać także begonie, heliotropy, aksamitki, bratki, werbeny i cynie. Oryginalnym pomysłem jest uprawa na południowym balkonie cytrusów. W sklepach ogrodniczych i szkółkach z łatwością kupimy drzewka pomarańczowe, cytrynowe czy oliwkowe przystosowane do naszego klimatu.

W uprawie roślin na balkonach południowych trzeba zachować rozwagę. Bywa, że przestrzeń nagrzewa się przesadnie, co pali rośliny. Można temu zaradzić za pomocą przeciwsłonecznych parasoli oraz markiz rozkładanych w momencie największego nasłonecznienia. Warto wybierać także duże, jasne pojemniki i donice, ponieważ ciemne kolory nadmiernie absorbują promienie słoneczne i poprzez nagrzewanie ziemi, narażają kwiaty balkonowe na przesuszanie korzeni i przegrzanie. Pamiętać trzeba też o regularnym i obfitym nawadnianiu.

Jakie kwiaty na balkon północny?

Balkon północny z pozoru nie oferuje warunków sprzyjających uprawie roślin, gdyż jest dość chłodnym, wilgotnym i słabo nasłonecznionym miejscem. Okazuje się jednak, że są kwiaty na balkon, którym taka sytuacja bardzo odpowiada. Ich cechą wspólną jest to, że rzadko kwitną w sposób efektowny. Wyjątkiem są begonie i niecierpki, które – mimo że cieniolubne – mają duże i kolorowe kwiaty. Poza nimi pod uwagę można wziąć bluszcz i bluszczyk, kurdybanek, barwinek, niezapominajki, niektóre paprocie i funkie.

Kwiaty balkonowe przeznaczone na balkon północny najlepiej jest siać w dużych donicach lub drewnianych skrzyniach, które lepiej trzymają ciepło. W pojemnikach powinny znaleźć się otwory odpływowe oraz warstwa drenażu na dnie, aby korzenie nie sięgały nadmiernie wody. Jasne kolory osłonek dodatkowo rozświetlą aranżację balkonu lub tarasu.

Jakie kwiaty na balkon zachodni?

Balkon zachodni, podobnie jak południowy, jest dość mocno nasłoneczniony, choć słońce pojawia się tu dopiero w godzinach popołudniowych i pozostaje aż do późnych godzin wieczornych. Właśnie wtedy najmocniej nagrzewa się jego powierzchnia. W sklepach ogrodniczych na szczęście z łatwością znajdziemy kwiaty na balkon, którym odpowiada ciepło i długi dzień oraz intensywne doświetlenie. Jakie to gatunki? Przede wszystkim klasyczne kwiaty na balkon, czyli pelargonie, petunie i surfinie. Bardzo modna jest także lawenda, która świetnie odnajdzie się we wspomnianych warunkach. Pięknie wyglądać będą aksamitki, bratki, werbena ogrodowa, lobelie, jaskry i celozje.

W przypadku balkonu zachodniego należy pamiętać, że choć słońce dociera tu później, grzeje dość mocno, zatem ziemia w doniczkach będzie wysychać względnie szybko. Pamiętać trzeba o systematycznym i obfitym podlewaniu, najlepiej w godzinach wieczornych. Może zdarzyć się również, że na balkonie od strony zachodniej będzie wiał dość silny wiatr. Jeśli tak się stanie, trzeba uważać na rośliny o dłuższych pędach, podatne na uszkodzenia.

Jakie kwiaty na balkon wschodni?

Balkon wschodni jest wręcz wymarzony do uprawiania roślin kwitnących. Kwiaty balkonowe na nim ulokowane mogą korzystać z naturalnego rytmu dnia oraz zmiany światła, które towarzyszy im od wczesnych godzin porannych do zmroku. W takich warunkach świetnie rosną: surfinie, pelargonie, begonie, fuksje. Pięknie wyglądać będą werbeny, jaskry, heliotropy, niecierpki, stokrotki i bratki. Świetnie będą czuły się w tych warunkach również róże: pnące, pienne i wielkokwiatowe.

Na balkonie wschodnim można z łatwością tworzyć piękne kompozycje. To także doskonałe miejsce do uprawiania różnego rodzaju ziół.

Author

tomasz.okonski@xann.pl