HomeInspiracjeEkspres do kawy – jakie urządzenie wybrać do domu?

Ekspres do kawy – jakie urządzenie wybrać do domu?

Ekspres do kawy – jakie urządzenie wybrać do domu?

Własna kawiarnia w domowej kuchni? Czemu nie! Jeśli lubisz zaczynać dzień od aromatycznej małej czarnej (albo dużej mlecznej), ale nie chcesz zostawiać połowy pensji w sieciówkach po drodze do pracy, zainwestuj we własny ekspres. Czarna kawa to nie czarna magia – dowiedz się, czym charakteryzują się najpopularniejsze rodzaje ekspresów do kawy i na które modele warto zwrócić uwagę.

Ten artykuł podpowie Ci:

  • Co wybrać do domu – ekspres przelewowy czy ciśnieniowy?
  • Gdzie lepiej sprawdzi się ekspres automatyczny, a gdzie kolbowy?
  • Którym ekspresom do kawy warto przyjrzeć się bliżej?

Czym się różni ekspres ciśnieniowy od ekspresu przelewowego?

Zacznijmy od popularnych ekspresów ciśnieniowych. Sercem tych urządzeń jest pompa, odpowiadająca za wytworzenie ciśnienia wymaganego do uzyskania różnych rodzajów kaw. Po wybraniu przez użytkownika programu ekspres dopasowuje parametry parzenia do danego napoju: podgrzewa wodę, mieli odpowiednią porcję kawy, ewentualnie pobiera i spienia mleko. Szczególnym typem maszyn są ekspresy na kapsułki, które dość dobrze sprawdzają się w warunkach domowych.

Ekspres ciśnieniowy jest w stanie przygotować jedną, góra dwie filiżanki naparu w tym samym czasie. Jeśli chętnych na poranną kawę jest w domu więcej, dobrą opcją może się okazać ekspres przelewowy. Parzenie polega tu po prostu na przelaniu wody przez pojemnik ze zmieloną kawą. Takie urządzenie jest tańsze od ekspresu ciśnieniowego, jednak należy pamiętać o konieczności dokupienia młynka lub zadowolić się kawą mieloną, która będzie mniej aromatyczna. Ekspres przelewowy nie spieni też mleka, zatem jest to rozwiązanie raczej dla fanów kaw bez dodatków.

Ekspres do kawy – automatyczny vs. kolbowy

Automatyczny ekspres ciśnieniowy to wygodne rozwiązanie dla osób, które o poranku nie chcą wykonywać szeregu czynności wymagających przytomnego umysłu, a tylko wcisnąć guzik i obserwować, jak czarny eliksir mocy wypełnia filiżankę. Wystarczy mieć wsypane ziarno i napełniony wodą zbiornik – reszta dzieje się sama. W razie konieczności czyszczenia czy odkamieniania ekspres automatyczny sam się o taką opiekę upomni. O procesie parzenia kawy użytkownik nie musi wiedzieć praktycznie nic.

Inaczej ma się sytuacja z ekspresami kolbowymi, które można spotkać głównie w kawiarniach lub domach prawdziwych kawowych geeków. Takie maszyny słyną z najwyższej jakości parzenia, jednak wymagają ręki wyszkolonego baristy, który wie, jak dobrać stopień zmielenia i ubicia ziaren, by uzyskać idealne espresso, oraz umie ręcznie spienić mleko. A zatem do codziennego użytku w większości wypadków odpadają.

Ekspres do kawy – ranking popularnych modeli

Szukasz ekspresu do kawy, który sprawdzi się dla kilkuosobowej rodziny lub w mieszkaniu współlokatorskim? Zwróć uwagę na ekspresy przelewowe, które pozwalają zaparzyć solidny dzbanek kawy za jednym zamachem. Dużym zainteresowaniem cieszą się np. modele YOER BURRIO CMG01BK o pojemności 1,5 l (co odpowiada 12 kawom) czy BOSCH TKA3A031 1,25 l. Jeśli bardziej interesuje Cię ekspres ciśnieniowy, dobrym wyborem mogą być np. KRUPS Espresso Master EA8808 lub Philips EP1220/00. Te modele pozwalają przygotować dwa kubki kawy jednocześnie.

W kuchni singla bądź pary sprawdzi się natomiast miniaturowy ekspres przelewowy Delimano Joy na pojedynczy kubek kawy lub model SENCOR SCE2000BK, przygotowujący dwa kubki naparu równocześnie. Popularność zdobyły sobie też ekspresy automatyczne De’Longhi, np. model Dynamica ECAM 350.55B z wbudowanym młynkiem i dyszą do spieniania mleka.

Wszystkie powyższe modele automatycznych ekspresów ciśnieniowych i przelewowych pochodzą z ofert na Allegro. Więcej propozycji znajdziesz na stronie: https://allegro.pl/kategoria/do-kuchni-ekspresy-do-kawy-258232.

 

 

Author

tomasz.okonski@xann.pl

https://aavamobile.pl/nowoczesne-ogrzewanie-tarasowe-elegancja-spotyka-funkcjonalnosc/ zobacz zobacz