HomeInspiracjeCo warto zobaczyć zwiedzając Stambuł?

Co warto zobaczyć zwiedzając Stambuł?

Co warto zobaczyć zwiedzając Stambuł?

 

Stambuł to bez miejsce warte odwiedzenia ponieważ znajduje się tam wiele wartościowych zabytków, sprawiając że miasto jest pełne historycznego dziedzictwa kulturowego.

Co więcej, można tutaj doświadczyć także pamiątkowych zakupów oraz przyjemnego relaksu, które zapewne na długo pozostaną w pamięci.

Warto zapoznać się z tymi pięcioma najważniejszymi i najciekawszymi atrakcjami, które znajdują się w metropolii, a Stambuł wycieczka z pewnością będzie interesująca!

Hagia Sophia

Hagia Sophia czyli Kościół Mądrości Bożej, który jest meczetem bez wątpienia znajdzie się na pierwszym miejscu do zwiedzenia w Stambule. Ta starożytna budowla od końca IV wieku zachwyca swoją przestrzennością i projektem, pomimo tego, że kilka razy była przebudowywana, zachowała swój bizantyjski charakter.

Hagia Sophia jest jedną z wizytówek Stambułu, którą koniecznie trzeba zobaczyć, aby zgłębić jej bogatą historię.

Błękitny Meczet

Błękitny Meczet zbudowany jest wielkiej ilości płytek w kolorze błękitnym i właśnie dzięki nim przyjęła się nazwa budowli. Dzięki temu projektowi świątynia jest interesująca i wyjątkowa, dlatego zwiedzenie jej podczas pobytu w Stambule będzie nie lada przeżyciem, które dodatkowo można uwiecznić na pamiątkowych zdjęciach.

Błękitny Meczet znajduje się nieopodal Hagii Sophii, a także innych atrakcji zabytkowych miasta.

Pałac Topkapi Sarayi

Pałac Topkapi Sarayi to miejsce gdzie kolejni władcy Turcji od drugiej połowy XV wieku, przez kolejne cztery rezydowali i przebudowywali na swoje potrzeby. Dzisiejszy pałac jest udostępniony do zwiedzania i podziwiania dla przyjezdnych turystów, będąc kolejnym koniecznym punktem na mapie miasta który trzeba zwiedzić.

Poznamy tutaj codzienność wielkich sułtanów tureckich oraz kulturę i historię kraju za pośrednictwem szeroko pojętej sztuki i rzemiosła, które zachowały się w bardzo dobrym stanie do dnia dzisiejszego.

Wielki Bazar

Po dniu pełnym zwiedzania zachwycających budowli czas udać się na pamiątkowe zakupy na bazar miejski, gdzie można znaleźć ciekawe przedmioty związane z kulturą bizantyjską. Konieczne jest zarezerwowanie sporej ilości czasu, ponieważ miejsce to rozciąga się na powierzchni 30 hektarów. Bazar jest zadaszony, a malowane sklepienia to także kawałek niezłej sztuki.

Znajduje się tutaj mnóstwo sklepów, a po zakupach można udać się na wzmacniającą kawę do kawiarni lub na obiad do restauracji.

Statkiem po Bosforze

Stambuł jest umiejscowiony nad zatoką zwaną Złotym Rogiem, będącej częścią cieśniny Bosfor, łączącej ze sobą dwa morza znajdujące się po przeciwległych stronach. Wyjątkowa atrakcja, gdzie można zobaczyć Stambuł z innej perspektywy, skorzystając z oferty rejsu statkiem, których jest tutaj całkiem sporo, więc jest z czego wybierać.

Rejs statkiem po cieśninie jest kolejną z atrakcji bez których pobyt w mieście byłby niepełnie wykorzystany, bo doświadczenie to, zarówno w dzień czy wieczorem pozwala na zobaczenie panoramy miasta w całej okazałości.

Author

tomasz.okonski@xann.pl

https://hellheaven.pl/metalowy-stojak-na-reczniki-polaczenie-funkcji-i-estetyki-w-lazience/